Od 1 czerwca nowe stawki za odbiór odpadów

Przypominamy, że opłaty należy wnosić do końca danego miesiąca

Od połowy ubiegłego roku Mazowsze znajduje się w sercu kryzysu śmieciowego. Firmy, które zajmują się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów, jedna po drugiej zrywały kontrakty. W nowych przetargach przestały ze sobą rywalizować, a ceny drastycznie poszły w górę. Firmy tłumaczyły to wzrostem kosztów wynikających m.in. z podwyżki opłat pobieranych przez państwo, robocizny, paliw, a także kłopotów z zagospodarowaniem surowców wtórnych. 

W niektórych gminach (Nieporęt, Nasielsk) skutki kryzysu śmieciowego bezpośrednio odczuli mieszkańcy - wstrzymano odbiór odpadów! Nam udało się uniknąć takiego czarnego scenariusza, jednak nie uniknęliśmy finansowych skutków kryzysu.

Pod koniec ub. roku operator systemu śmieciowego wypowiedział dotychczasową umowę. Po ogłoszeniu i rozstrzygnięciu przetargu koszty gospodarowania odpadami wzrosły z około 4 mln zł rocznie do około 16 mln zł.

Dlatego też na sesji w dniu 17 kwietnia 2019 roku Rada Miasta Marki uchwaliła nowe stawki:

  • 32,00 zł od osoby miesięcznie (przy segregacji odpadów),

  • 67,50 zł od osoby miesięcznie (przy braku segregacji).


WAŻNE!

  • Nie ma konieczności składania nowych deklaracji!
  • Nie ulegają zmianie dotychczasowe indywidualne numery kont bankowych, na które należy uiszczać opłaty za odpady.
  • Od kwietnia 2019 roku, opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych należy wnosić na koniec danego miesiąca kalendarzowego (dotychczas opłaty należało wnosić kwartalnie).

Podwyżka czterokrotna - to jedna z najtrudniejszych decyzji jakie może podjąć zarówno Rada Miasta, jak i Burmistrz. Należy jednak pamiętać, że Miasto nie zarabia na śmieciach - jest jedynie pośrednikiem między mieszkańcami, a firmą wywozową. Co więcej, nawet przy nowych, wyższych stawkach, dokłada do gospodarki odpadami z budżetu.

To niestety może odbić się na wysokości inwestycji np. budowie ulic, chodników i dróg rowerowych, których Państwo tak bardzo oczekują.

Gospodarowanie odpadami to bardzo istotna sprawa. Zróbmy wszystko, by mniej produkować śmieci! Kompostujmy odpady zielone, wykorzystujmy opakowania wielokrotnie, unikajmy jednorazówek. Mniej odpadów w systemie - to mniejsze stawki w przetargu - to również możliwe niższe opłąty dla mieszkańców!

Poniżej znajdują się pliki do pobrania:

  • nowy wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
  • załącznik do deklaracji (DEK-1),
  • klauzula informacyjna.

 

31 maja 2019

zdjecie
fot. 1
Harmonogram
odbioru odpadów
Jak segregować
odpady
PSZOK Pojemniki na odpady UM Marki   zwierzaki.marki.pl  

© Urząd Miasta Marki - Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, pok. nr 4; 22 781 10 03 wew. 700, 710, 720; srodowisko@marki.pl

Zdjecia: Pixabay.com
ACTIVENET - strony internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry