Akcja edukacyjna organizacji odzysku Rekopol
Od trzynastu lat 11 maja edukujemy i zwracamy uwagę Polaków na potrzebę segregacji odpadów. Każdego roku poruszamy ten temat z nieco innej strony. Podczas poprzedniej edycji DNIA BEZ ŚMIECENIA, wyruszyliśmy w teren, dwa lata temu obalaliśmy mity i mówiliśmy o 10 zasadach Kultury Segregacji, wcześniej proponowaliśmy Polakom zajrzenie do swoich pojemników i upewnienie się, że prawidłowo segregują.
W tym roku postanowiliśmy nieco inaczej podejść do tematu. Dzień Bez Śmiecenia – 11 maja to w tym roku sobota – dzień, w który większość osób ma wolne od szkoły i pracy. Dlatego przygotowaliśmy serię elektronicznych Kartek, które mają za zadanie edukować i wskazać proste sposoby jak możemy się przyczynić do poprawy stanu środowiska. Kartki będą pojawiać się przez cały miesiąc na facebooku Dzień Bez Śmiecenia. Zapraszamy do polubienia fanpage’u żeby cały czas być na bieżąco.
Po pierwsze UNIKAM. Podczas kampanii będziemy zachęcać do rezygnacji z produktów jednorazowego użytku, kupowania rzeczy bez zbędnych/nadmiernych opakowań, korzystania z pojemników wielokrotnego użytku.
Po drugie PLANUJĘ. Tu będziemy zachęcać odbiorców kampanii do przemyślanych zakupów, planowania najbliższego menu oraz przygotowywania potraw z wykorzystaniem produktów, które mamy już w lodówce.
Po trzecie SEGREGUJĘ. W większości gmin obowiązuje zgodny z Rozporządzeniem Ministra Środowiska system segregacji odpadów, jednak mieszkańcy wciąż mają z nią problemy. Podczas prowadzonych działań będziemy zwracali uwagę na odpady, które sprawiają nam największe trudności.
Po czwarte WYKORZYSTUJĘ. Tym przekazem chcemy zwrócić uwagę odbiorców, że wiele wyrzucanych przez nas odpadów mogłoby zostać jeszcze wykorzystanych. Będziemy zachęcać do sprzedawania i oddawania niepotrzebnych przedmiotów oraz wykorzystywania różnych rzeczy na nowo.
Samego 11 maja będzie miała premierę Kartka, która pomoże nam dowiedzieć się ilu z nas jest gotowych na Eco Design. Chcemy żeby każdy z nas podjął proste działania, które ograniczą ilość odpadów lądujących na składowiskach, lub co gorsza w środowisku naturalnym. Odwiedź stronę Dzień Bez Śmiecenia na facebooku i podziel się kartką szerząc edukację ekologiczną.
Do 2021 roku ze sklepów znikną plastikowe jednorazówki (patyczki higieniczne, plastikowe widelce, noże, łyżki, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki), a dodatkowo do 2025 r. co najmniej 55 proc. odpadów komunalnych (pochodzących z gospodarstw domowych i przedsiębiorstw) musi zostać poddanych recyklingowi. Cel ten wzrośnie do 60 proc. do 2030 r. oraz 65 proc. do 2035 r. Obecnie jest to nieco poniżej 27%. Powyższe zmiany nie będą możliwe jeśli producenci nie będą eko projektować, a konsumenci nie zmienią swoich nawyków tak, aby nie wytwarzać niepotrzebnych odpadów, i nie będą poprawnie segregować.
Dlatego zachęcamy do prowadzenia własnych działań edukacyjnych np. konkursów, warsztatów, pogadanek na temat segregacji odpadów. Pomogą w tym materiały dostępne w zakładce Do Pobrania. Zapraszamy również do dołączenia do nas na Facebooku oraz korzystania z ciekawych infografik, filmików i innych materiałów na temat segregacji odpadów znajdujących się na stronie.
Od 7 maja do 5 czerwca na facebooku Dzień Bez Śmiecenia będą pojawiać się elektroniczne Kartki. Zapraszamy do polubienia strony i dzielenia się treściami na prywatnych profilach. https://www.facebook.com/dzienbezsmiecenia/
11 maja na facebooku Dzień Bez Śmiecenia będzie miała premierę elektroniczna Kartka, którą chcemy sprawdzić ile osób deklaruje, że chce zmian w opakowaniach produktów – tak by stały się łatwiejsze do ponownego przetworzenia. Jesteśmy gotowi na Eco Design. Będziemy w ten sposób zachęcać producentów do spojrzenia na swoje opakowania pod względem ich ekologicznego zrównoważenia, a konsumentów do świadomych wyborów w sklepie.
Kartki i informacje są dostępne na www.dzienbezsmiecenia.pl , skąd można je pobrać, i wysłać do swoich współpracowników, znajomych lub przyjaciół. Zachęcamy również do umieszczania Kartek na własnych stronach internetowych i intranetowych.
Pamiętaj żeby wysłać nam adresy do tych stron: m.wyciechowska@rekopol.pl
Poza kartkami dostępne są również gry – zachęcamy do zabawy w szkołach, w pracy, jak również w domu z rodziną. Wspólna rozrywka jest świetnym otwarciem do rozmowy o ekologii. Zachęcamy również do organizowania działań ekologicznych (warsztaty, szkolenia, pikniki, konferencje) między 6 maja, a 5 czerwca. Na stronie www.dzienbezsmiecenia.pl znajdziesz materiały edukacyjne i ciekawostki, które pomogą zaaranżować własne inicjatywy. Jeśli poinformujesz nas o swojej inicjatywie – umieścimy ją na naszej stronie w zakładce Wydarzenia.
Zapraszamy do dzielenia się zdjęciami – możesz wstawić swoje zdjęcie na facebook Dzień Bez Śmiecenia, lub na prywatny profil z hashtagiem #ZaczynamOdSiebie.
Warto aktywnie brać udział w akcji, dzielić się wiedzą i organizować własne inicjatywy.
Wszyscy zaangażowani zostaną nagrodzeni specjalnymi certyfikatami.
Aby być na bieżąco warto polubić stronę Dzień Bez Śmiecenia na facebooku https://www.facebook.com/dzienbezsmiecenia/
Przygotowaliśmy wiele wskazówek – jak prostymi krokami każdy z nas może pozytywnie wpłynąć na stan naszego środowiska.
Włącz się do akcji przez własne inicjatywy lub opublikuj elektroniczne Kartki, i wspólnie z nami – Zacznij Od Siebie!
źródło: dzienbezsmiecenia.pl
10 maja 2019
© Urząd Miasta Marki - Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, pok. nr 4; 22 781 10 03; srodowisko@marki.pl
Zdjecia: Pixabay.com
ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa