Gospodarka odpadami a koronawirus

Działajmy wspólnie dla wspólnego bezpieczeństwa

Szanowni Mieszkańcy,

Zbliżają się Święta Wielkanocne, a z tym związana zwiększona produkcja odpadów. Pamiętajmy, że dla wspólnego bezpieczeństwa zarówno mieszkańców, jak i pracowników sektora komunalnego (pracowników odbierających odpady, opróżniających Państwa śmietniki) wspólnie musimy podjąć wszelkie działania, by zminimalizować możliwości rozprzestrzeniania się wirusa.

Pamiętajmy, by do pojemników i kontenerów na niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne, w obecnym czasie, wrzucać odpady w zawiązanych workach. Wiążmy także worki z odpadami segregowanymi. Nie pozwólmy na dostęp osób trzecich do naszych odpadów, ani do kontaktu z nimi. Pamiętajmy, że osoby odbierające odpady realizują kilka tysięcy odbiorów dziennie z naszych posesji. Ich bezpieczeństwo to także nasze bezpieczeństwo.

Pamiętajmy również o podstawowych zasadach:                                

  1. Kupujmy mądrze – nie kupujmy zbędnych produktów na zapas. Niewykorzystane, przeterminowane trafią do kosza na śmieci.
  2. Zmniejszajmy objętość odpadów – gniećmy butelki, kartony itp. im mniej śmieci będą zajmowały miejsca, tym więcej wejdzie ich do śmieciarki.
  3. Segregujmy prawidłowo – segregowanie odpadów jest bardzo proste i nie wymaga żadnych nakładów. Segregujmy to, co się da, wrzucając do odpowiednich worków/kontenerów. Jak segregować? Zasady segregacji.
  4. Ograniczajmy remonty i wymianę mebli – do odwołania zamknięty jest Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych PSZOK w Markach, a tym samym utrudniony jest sposób pozbywania się tych odpadów. Poczekajmy z tym do „normalności”, kiedy PSZOK zacznie działać pełną parą właśnie dla Państwa.
  5. Kompostujmy bioodpady – produkcja odpadów biodegradowalnych w okresie świątecznym (ale i poza nim) będzie wzrastała, rozpoczyna się sezon wegetacyjny. Ograniczajmy ilość bioodpadów wyrzucanych do worków. Kompostowanie jest proste i możemy otrzymać gotowy produkt do wykorzystania w naszych ogródkach.

9 kwietnia 2020

Obrazek przedstawia pojemnik na odpady z czarnymi workami
Harmonogram
odbioru odpadów
Jak segregować
odpady
PSZOK Pojemniki na odpady Deklaracja
Dostępności
UM Marki   zwierzaki.marki.pl  

© Urząd Miasta Marki - Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, pok. nr 4; 22 781 10 03; srodowisko@marki.pl

Zdjecia: Pixabay.com
ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry