Zmienimy system opłaty za śmieci

Jeśli uchwałę Rady Miasta zaakceptują organy nadzoru

Nasze miasto rośnie jak na drożdżach, przybywa mieszkańców, tymczasem liczba osób, które płacą za śmieci, rośnie bardzo wolno. W 2017 r. do systemu zgłoszono 32,8 tys. osób, w 2019 r. – 34,84 tys. To oznacza wzrost o 6 proc. Tymczasem tonaż wywożonych śmieci rośnie znacznie szybciej. W 2017 r. z gospodarstw domowych odebraliśmy 11,57 tys. ton, dwa lata później – 13,95 tys. ton. W tym przypadku mamy do czynienia z dynamiką 20-procentową. To oznaczać może tylko jedno. Mimo naszych starań i akcji kontrolnych nadal wiele osób unika płacenia za wywóz i zagospodarowanie odpadów.

– Niech każdy płaci za siebie. Nie może być tak, że uczciwi podatnicy oraz budżet miasta płacą za nieuczciwe osoby – mówi Grzegorz Kasprowicz, zastępca burmistrza Marek.

Zniżka za kompostownik
Na wczorajszej sesji radni miasta  zaakceptowali propozycję, by wysokość opłat za śmieci uzależnić od ilości zużytej wody. Stawka wyniesie 11,22 zł za 1 metr sześcienny wody (wskazanie z wodomierza głównego) i NIE BĘDZIE już mnożona przez liczbę osób znajdujących się w gospodarstwie. Mieszkaniec Marek otrzyma informację od przedsiębiorstwa wodociągowego o wszystkich fakturach za 2019 r. wraz z ilością zużytej wody w danym okresie. Na tej podstawie wybierze najkorzystniejszy dla siebie okres (obejmujący minimum 81 następujących po sobie dni) i złoży nową deklarację śmieciową.
– Jeśli ktoś latem podlewał intensywnie ogród, może wybrać sobie rozliczenia wiosenne lub jesienne – tłumaczy Marcin Skrzecz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Będzie też możliwość uzyskania ponad 2-procentowej zniżki. Będą mogli z niej skorzystać właściciele nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej, którzy u siebie kompostują odpady zielone (stworzą kompostowniki).
– Czekamy teraz na decyzję organów nadzorczych – Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Wojewody. Jeśli zaakceptują naszą uchwałę, rozpoczniemy kampanię informacyjną, w której będziemy wyjaśniać sprawy związane z przejściem do nowego systemu – dodaje Grzegorz Kasprowicz.

Inwestycje zamiast śmieci
W tym roku deklarację będziemy składać od 1 sierpnia do 25 września. W kolejnych latach – corocznie do 25 stycznia. Możliwe będzie złożenie deklaracji również za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą Urzędu Miasta Marki (z potwierdzeniem profilem zaufanym).
– W tym roku, niezależnie od wpłat mieszkańców ze starego systemu, dopłacimy do wywozu śmieci z miejskiego budżetu kilka milionów złotych. Wprowadzenie nowego rozwiązania spowoduje, że uwolnimy część naszych wspólnych pieniędzy na inne cele m.in. tak potrzebne naszemu miastu inwestycje – mówi Grzegorz Kasprowicz.

11 czerwca 2020

Zdjęcie przedstawia pojazd bezpylny odbierający odpady z nieruchomości zamieszkałych
Harmonogram
odbioru odpadów
Jak segregować
odpady
PSZOK Pojemniki na odpady Deklaracja
Dostępności
UM Marki   zwierzaki.marki.pl  

© Urząd Miasta Marki - Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, pok. nr 4; 22 781 10 03; srodowisko@marki.pl

Zdjecia: Pixabay.com
ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry