Niech każdy płaci za siebie

Zmienia się system opłat za śmieci. W przyszłym tygodniu rozpoczniemy kampanię informacyjną na ten temat

W czerwcu informowaliśmy, że Rada Miasta przyjęła uchwały, które pozwalają zmienić system opłat za śmieci. Aby mogły wejść w życie, potrzebna była akceptacja organów nadzoru – wojewody i Regionalnej Izby Obrachunkowej. Obie instytucje nie miały zastrzeżeń. Nowe deklaracje będziemy w tym roku przyjmować od 1 sierpnia do 25 września.

Uszczelnianie systemu

Zmieni się sposób obliczania opłaty. Do tej pory była naliczana od liczby osób w gospodarstwie domowym. Niestety, mimo akcji kontrolnych było to pole do wielu nadużyć. Część osób, które mieszkają w naszym mieście, nie podawała rzetelnie rzeczywistej liczby osób, mieszkających w gospodarstwie. Szacujemy, że jest to co najmniej kilka tysięcy osób.

Wystarczy popatrzeć na dane z dwuletniej perspektywy. Nasze miasto rośnie jak na drożdżach, przybywa mieszkańców, tymczasem liczba osób, które płacą za śmieci, rośnie bardzo wolno. W 2017 r. do systemu zgłoszono 32,8 tys. osób, w 2019 r. – 34,84 tys. To oznacza wzrost o 6 proc. Tymczasem tonaż wywożonych śmieci rośnie znacznie szybciej. W 2017 r. z gospodarstw domowych odebraliśmy 11,57 tys. ton, dwa lata później – 13,95 tys. ton. W tym przypadku mamy do czynienia z dynamiką 20-procentową.

- Mimo naszych starań i akcji kontrolnych nadal wiele osób unika płacenia za wywóz i zagospodarowanie odpadów. Niech każdy płaci za siebie. Nie może być tak, że uczciwi podatnicy oraz budżet miasta płacą za nieuczciwe osoby – mówi Grzegorz Kasprowicz, zastępca burmistrza Marek.

Dobry wskaźnik

Wysokość opłat będzie związana z zużyciem wody. To jedyny z czterech sposobów podanych przez ustawodawcę, który pozwala na odzwierciedlenie rzeczywistego stopnia zamieszkania nieruchomości (więcej na ten temat poniżej).

Z systemu „od wody” korzysta coraz więcej samorządów. Wdrożyły go miasta duże (Szczecin), średniej wielkości (Sopot) czy mała Lesznowola. Myśli o nim również Warszawa. Według ubiegłorocznego raportu urzędu antymonopolowego, co 20. gmina już wprowadziła rozwiązanie od wody i z pewnością ten odsetek stale rośnie.

- W ocenie wielu mieszkańców Darłowa jest to sprawiedliwe, bo woda jest wskaźnikiem, ile w danym mieszkaniu przebywa osób. Niezależnie od tego, czy ktoś melduje te osoby, zgłasza lub ukrywa mieszkańców. Zużycie wody na jednego człowieka w Polsce jest mniej więcej stałe. Dlatego jest to dobry wskaźnik, czy rzeczywiście w danym lokalu mieszka jedna osoba, czy być może dziesięć. Jeśli dziesięć, to wiadomo, że odpadów będzie więcej – mówił Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa, na stronach serwisu Darlowo.naszemiasto.pl

W przypadku naszego miasta stawka wyniesie 11,22 zł za m. sześc. wody. Mieszkaniec Marek otrzyma informację od przedsiębiorstwa wodociągowego o wszystkich fakturach za 2019 r. wraz z ilością zużytej wody. Na tej podstawie wybierze najkorzystniejszy dla siebie okres (obejmujący minimum 81 następujących po sobie dni) i złoży nową deklarację śmieciową (przykład obliczenia TUTAJ). Ci mieszkańcy, którzy mają własne ujęcie wody, będą składać deklarację ryczałtową. Będzie też możliwość uzyskania ponad 2-procentowej zniżki. Będą mogli z niej skorzystać właściciele nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej, którzy u siebie kompostują odpady zielone (stworzą kompostowniki).

Krok po kroku
Przyjmowanie deklaracji rozpoczniemy 1 sierpnia. Nie będą musieli ich składać jedynie mieszkańcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych – zrobią to za nich ich władze. Pozostali mieszkańcy mają obowiązek złożyć deklarację do 25 września 2020 r.

- W następnym tygodniu zaczniemy kampanię informacyjną. Wodociąg Marecki rozpocznie wysyłkę informacji o zużyciu przez Państwa wody w poszczególnych okresach 2019 r. Na tej podstawie (lub faktur) będziecie mogli Państwo obliczyć wysokość opłaty. Informacje i porady, jak wypełnić deklarację i jak obliczyć opłatę, w tym elektroniczny kalkulator, pojawią się na naszych stronach internetowych (marki.pl oraz czyste.marki.pl). Będzie też możliwość wypełnienia zeznania w internetowym formularzu. Uruchomimy infolinię. W przygotowaniu jest też kolejne wydanie naszego miejskiego biuletynu, w którym krok po kroku przeprowadzimy Państwa przez wszystkie formalności. Pojawi się on w Państwa skrzynkach pocztowych na początku sierpnia – informuje Jacek Orych, burmistrz Marek.

Dlaczego od wody

Przepisy, uchwalone przez sejm i senat, dają samorządom możliwość zastosowania jednej z czterech metod:

1. od osoby (tak jak do tej pory w Markach)

2. od powierzchni lokalu mieszkalnego

3. od gospodarstwa domowego

4. od ilości zużytej wody

Żadne z tych rozwiązań nie jest idealne, ale trzy pierwsze mają istotne wady. O pierwszej piszemy w tekście. Niestety, nie wszyscy są uczciwi i podają w deklaracji prawdziwą liczbę mieszkańców. W drugim przypadku może się okazać, że czteroosobowa rodzina mieszkająca w małym mieszkaniu płaciłaby dużo mniej niż dwójka emerytów żyjąca w wolnostojącym domu. W trzecim przypadku samotny rencista mieszkający w kawalerce płaciłby tyle samo, ile wielopokoleniowa rodzina żyjąca w 200 metrowej wilii. Dopiero czwarte rozwiązanie daje możliwość oszacowania tego, ile rzeczywiście osób mieszka w danym miejscu.  

20 lipca 2020

Zdjęcie przedstawia pojazd - śmieciarkę
fot. 1
Harmonogram
odbioru odpadów
Jak segregować
odpady
PSZOK Pojemniki na odpady Deklaracja
Dostępności
UM Marki   zwierzaki.marki.pl  

© Urząd Miasta Marki - Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, pok. nr 4; 22 781 10 03; srodowisko@marki.pl

Zdjecia: Pixabay.com
ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry