Plastik do plastiku, szkło do szkła - bez wyjątków

Od 1 sierpnia wszyscy musimy segregować śmieci. Brak segregowania będzie skutkować podwyższonymi opłatami.

Polski parlament tak zmienił przepisy, że od 1 sierpnia 2020 r. nie ma już możliwości wrzucania do jednego pojemnika plastiku, papieru, szkła czy odpadów zielonych. Każdy z nas stanie przed koniecznością segregacji odpadów – z korzyścią dla naszego otoczenia. Zamiast na wysypisko część odpadów trafi do powtórnego przetworzenia. W tym półroczu część z nas mogła jeszcze nie segregować odpadów, choć oczywiście kosztowało to znacznie więcej niż w przypadku ich rozdzielenia (67,5 zł zamiast 32 zł).

Na szczęście Marki segregują już odpady od wielu lat. Już tylko niewielka liczba gospodarstw domowych zadeklarowała, że nie segreguje obecnie śmieci. Od 1 sierpnia 2020 r. nie będzie już takiej możliwości. Przypominamy, że każdy z nas powinien dzielić odpady na:

- papierowe (worek niebieski)

- plastikowe i metalowe (worek żółty)

- bioodpady (worek brązowy)

- szklane (worek zielony)

- zmieszane, czyli te, których się nie da posegregować  (pojemnik)

Może się tak zdarzyć, że niektóre osoby lub wspólnoty mieszkaniowe nie będą segregować śmieci. Wówczas firma odbierająca odpady poinformuje o tym naszą gminę. Jeśli to się potwierdzi, w takiej sytuacji będziemy nakładać podwyższoną opłatę śmieciową (3-krotność obowiązującej stawki).

 

Segreguj na 5
Część z nas ma wątpliwości, jak segregować niektóre odpady.  To jasne, że gazeta czy ulotka trafi do worka z papierami, a plastikowa butelka – do worka z plastikami i metalem. Ale co zrobić z tubką po paście do zębów? Albo ze styropianem opakowaniowym? Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie w serwisie internetowym Segreguj na 5, przygotowanym przez warszawski ratusz, z którego mogą również korzystać nasi mieszkańcy. Po wybraniu adresu internetowego segregujna5.um.warszawa.pl wpisujecie nazwę odpadu. Serwis odpowie Wam, do jakiej kategorii zaliczyć wybrany przez Was odpad. Mamy nadzieję, że pomoże rozwiać lwią część Państwa ewentualnych wątpliwości

LINK - TUTAJ

27 lipca 2020

Zdjęcie przedstawia pojazd bezpylny odbierający odpady z nieruchomości zamieszkałych
Harmonogram
odbioru odpadów
Jak segregować
odpady
PSZOK Pojemniki na odpady Deklaracja
Dostępności
UM Marki   zwierzaki.marki.pl  

© Urząd Miasta Marki - Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, pok. nr 4; 22 781 10 03; srodowisko@marki.pl

Zdjecia: Pixabay.com
ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry