Deklaracje odpadowe 2024

Jak je wypełnić? Jak uniknąć błędów? Garść porad dla mieszkańców!

Od 1 stycznia do 26 lutego 2024 roku będziemy składać deklaracje odpadowe na 2024 rok. To na ich podstawie będziemy wnosić opłaty za wywóz oraz zagospodarowanie śmieci w przyszłym roku. Dobra wiadomość jest taka, że w porównaniu z 2023 r. w systemie składania deklaracji niewiele się zmienia!

1. Deklaracje odpadowe składają właściciele nieruchomości jednorodzinnych (wzory DOK-1 lub DOK-1R), a w przypadku zabudowy wielorodzinnej – jej zarządca, wspólnota lub spółdzielnia (DOK-2 lub DOK-2R).

2. Podstawą do obliczenia opłaty na 2024 r. i wypełnienia deklaracji są informacje o zużyciu wody znajdujące się na fakturach Wodociągu Mareckiego lub w specjalnej informacji/wykazie dołączanej do grudniowej faktury. Zachęcamy do korzystania z Internetowego Biura Obsługi Wodociągu Mareckiego (ibo.wodociagmarecki.pl). Jego abonenci znajdą tam potrzebne informacje.

3. Większość z nas obliczy wysokość opłaty w oparciu o średnie zużycie wody w trzech, następujących po sobie okresach rozliczeniowych (uwaga – nie może w nich być okresu z zerowym zużyciem).

4. Warto skorzystać z wygodnych narzędzi. Na stronie internetowej czyste.marki.pl znajdują się cztery elektronicznie, intuicyjne formularze, które będzie można wypełnić, a następnie wydrukować, podpisać i wysłać. Do dyspozycji jest też kalkulator odpadowy, który w prosty sposób pomoże obliczyć wysokość opłaty.

5. Kolejny rok (mimo inflacji) utrzymujemy tę samą stawkę opłaty za odpady – wynosi ona 11,22 zł za m. sześc. zużytej wody. Mamy też górną wysokość opłaty za odpady w systemie od zużycia wody – obecnie wynosi ona 175,48 zł. Warto też wiedzieć, że w żadnym innym systemie opłat za śmieci (od osoby, od metrażu, od lokalu) nie ma takiego „bezpiecznika”.

6. Opłaty mogą być niższe o 2,12 proc. Na taki bonus mogą liczyć mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy kompostują bioodpady w przydomowych kompostownikach.

7. Osoby, które nie mogą rozliczyć się w oparciu o wodę (brak wodomierza, brak trzech okresów rozliczeniowych, brak urządzenia pomiarowego dla własnego ujęcia wody), rozliczają się w oparciu o ryczałt, obliczany jako iloczyn liczby mieszkańców, średniego zużycia (3 m. sześc.) i stawki opłaty (11,22 zł).

8. Deklarację możemy złożyć zarówno papierowo jak i elektronicznie. W formie tradycyjnej przyjmujemy je w Wydziale Podatków i Opłat Urzędu Miasta Marki przy ul. Lisa Kuli 3A, Centrum Aktywności Fabryczna 3 oraz w kancelarii Urzędu Miasta (al. Marsz. J. Piłsudskiego 95). Można to również zrobić poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą Urzędu Miasta Marki, znajdującą się na platformie ePUAP. Nie wysyłamy deklaracji na e-maila.

9. Wszystkie niezbędne druki znajdują się na stronie marki.miasto.plus, strona umożliwia również ich składanie przez ePUAP.

10. Nie zapomnijmy o dołączeniu do deklaracji odpadowej faktur Wodociągu Mareckiego lub informacji/wykazu o okresie i zużyciu wody za 2023 r. Na tej ostatniej prosimy o zaznaczenie, jaki okres stanowi bazę do obliczenia Państwa opłaty.

 

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY W DEKLARACJACH

Szanujemy Państwa czas i nie chcemy Państwa wzywać do poprawiania złożonych deklaracji. Dlatego przygotowaliśmy kilka podpowiedzi.

1. Prosimy wpisać właściwą datę obowiązywania deklaracji. Jest to 1 stycznia 2024 r., a nie data jej złożenia.

2. Przy wyborze powodu złożenia deklaracji prosimy o zaznaczenie „pierwsza deklaracja”, a nie „wygaśnięcie deklaracji”.

3. Pamiętajmy, że podpis pod deklaracją muszą złożyć wszyscy współwłaściciele nieruchomości, a nie tylko jeden ze współwłaścicieli.

4. Pamiętajmy, że do obliczenia wysokości stawki liczy się zużycie wody wyłącznie z 2023 r. Okresy zahaczające o koniec 2022 lub początek 2024 r. nie mogą być brane pod uwagę

5. Przy składaniu deklaracji odpadowej dołączmy faktury za wybrany okres lub informację/wykaz o okresie i zużyciu wody za 2023 r. Prosimy o pisemne zaznaczenie wybranego okresu i podpis np. „Wybieram okres od 24 stycznia do 21 kwietnia 2023 r. Jan Marecki”.

6. Składając deklarację ryczałtową DOK-1R pamiętajmy o dołączeniu załącznika (oświadczenie OSW-WOD) wyjaśniającego dlaczego taka forma rozliczenia została użyta.

28 grudnia 2023

Grafika przedstawiająca samochód do wywozu odpadów
Harmonogram
odbioru odpadów
Jak segregować
odpady
PSZOK Pojemniki na odpady Deklaracja
Dostępności
UM Marki   zwierzaki.marki.pl  

© Urząd Miasta Marki - Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, pok. nr 4; 22 781 10 03; srodowisko@marki.pl

Zdjecia: Pixabay.com
ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry